Kolejność działania

Jeśli zależy Ci na tym, by malowanie blachy na dachu przyniosło odpowiedni efekt, musisz przestrzegać zalecanej przez fachowców kolejności działania. Pamiętaj o:

  • przygotowaniu powierzchni przed nałożeniem farby,

  • sprawdzeniu stanu technicznego budynku,

  • zabezpieczeniu dachówek i elementów blaszanych przed uszkodzeniami.

Rodzaj używanych farb i impregnatów będzie zależeć od powierzchni. Poniżej opisujemy, jak wygląda malowanie dachów krok po kroku.

1. Przegląd techniczny

Najważniejszą kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynku. Należy sprawdzić pokrycie dachowe i upewnić się, że jest solidne. Jeśli występują ubytki, wypełnij je. Wszystkie uszkodzenia struktury powinny być naprawione w pierwszej kolejności. Przeglądy dachu wykonuj regularnie. Dzięki nim możesz spać spokojnie, mając pewność, że konstrukcja nie narazi czyjegoś zdrowia lub życia.

2. Oczyszczenie powierzchni

Zanim sięgniesz po farbę i impregnaty, dokładnie oczyść malowaną powierzchnię. Mycie dachów z blachy i dachówek pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń. Na materiale z pewnością będą zalegać osady i pyły, które są wynikiem różnych warunków atmosferycznych. Pozostawienie ich nie tylko zepsuje efekt estetyczny renowacji, ale także negatywnie wpłynie na stan techniczny konstrukcji. Fachowcy polecają mycie metodą ciśnieniową.

3. Impregnacja

Dobrym pomysłem jest profesjonalna impregnacja dachówek. Dzięki niej wszystkie wgłębienia i zakamarki będą skutecznie chronione przed zabrudzeniami. Zazwyczaj proces dzieli się na kilka etapów. Po nałożeniu preparatu odtłuszczająco-zmiękczającego, umyciu powierzchni i wypełnieniu ubytków nanosi się odpowiedni impregnat. Warto zrobić to jak najbardziej precyzyjnie.

4. Opryskiwanie

Chcesz uniknąć mchu, pleśni i alg? Malowanie dachu blaszanego i drewnianegopowinno poprzedzać opryskiwanie powierzchni środkami zapobiegającymi rozwojowi porostów. Ten krok pozwala utrzymać materiały w dobrym stanie przez długi czas. Właściciele budynku nie muszą martwić się pleśniejącym pokryciem dachowym. Wystarczy zareagować jeszcze przed pojawieniem się tego problemu i zadbać o profilaktykę. Pleśń nie tylko niszczy materiał, ale też ma zielonkawą barwę, co negatywnie wpływa na estetykę domu, sprawiając, że wygląda na zaniedbany.

5. Malowanie dachu i dachówek

Najlepiej sprawdza się metoda natryskowa. Malowanie dachu z blachy i dachówek będzie dzięki niej precyzyjne i przebiegnie sprawnie. Wybierz farbę odpowiednią do danego rodzaju powierzchni. Możesz zdecydować się na ten sam kolor, jaki wcześniej miało pokrycie lub wybrać nowy. W tym drugim przypadku nie tylko odnowisz dach, ale też nadasz mu zupełnie inny styl. Pamiętaj, by przed naniesieniem farb zabezpieczyć elementy, których nie chcesz malować. Osłoń rynny, ściany i okna. Zazwyczaj konieczne jest nałożenie kilku warstw preparatu.

Prace na wysokościach

Bez wątpienia malowanie dachów zalicza się do niebezpiecznych zajęć. To prace na wysokościach, w których przydaje się specjalistyczny sprzęt i odpowiednie przygotowanie. Warto zdecydować się na profesjonalne usługi firmy remontowej, która pracuje na linach alpinistycznych. Dzięki temu:

  • renowacja nie zajmuje dużo czasu i przebiega sprawnie,

  • masz pewność, że pokrycie dachowe jest solidne i bezpieczne,

  • nie musisz przejmować się doborem odpowiednich farb i impregnatów,

  • możesz skorzystać z fachowej naprawy uszkodzeń i wypełniania ubytków.

Dobra firma budowlana doradzi Ci, jak uzyskać najlepszy efekt w korzystnej cenie.

Mycie i malowanie dachu

Odpowiednia renowacja sprawi, że Twoje dachówki i wygląd blachy na dachu na długo pozostaną w idealnym stanie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak przeprowadzić remont i podejmiemy się wszystkich prac obejmujących mycie, malowanie i impregnację pokrycia dachowego.