Wyblakły i korodujący dach Twojego domu czeka na odnowienie? Jeśli stwierdzisz, że stan oraz jego wygląd pozostawiają wiele do życzenia, oznacza to, że czas zabrać się za malowanie. To najlepszy sposób na rewitalizację poszycia z blachy, oczywiście pod warunkiem, że jego powierzchnia i mocowanie są w przyzwoitym stanie. Czy to skuteczne? Kompleksowe czyszczenie i malowanie dachu można wykonać, gdy nie ma w nim przerdzewiałych dziur i odrywających się arkuszy (dopuszczalne są powierzchowne ślady korozji). Zatem – jeszcze raz oceń stan swojej blachodachówki i sprawdź, jak zabrać się za jej odnowienie.
Kilka uwag na początek
Dobrze położony dach blaszany ma wiele zalet. Jeśli wykonano go z solidnego, odpowiednio zabezpieczonego tworzywa, będzie długo chronić przed opadami i wilgocią. Do jego atutów należy też wydajna izolacja termiczna. Wytłoczone fale, trapezy czy inne profile zapewniają wysoki poziom estetyki. Jednak o trwałości decyduje malowanie dachów z blachy. Stan poszycia zależy od wierzchniej powłoki, którą najczęściej jest wodoodporna farba, nanoszona na arkusze metodą proszkową. Jej właściwości zabezpieczają metal przez kilka do kilkunastu lat, na co największy wpływ ma jakość konkretnego produktu. Symptomy oznaczające słabszą ochronę i większą podatność na korozję zauważysz gołym okiem. Czy wyblakły kolor, prześwitujące ogniska rdzy, miejscami łuszcząca się farba wskazują, że trzeba pomyśleć o wymianie poszycia? Zanim to zrobisz, oceń blachę pod kątem malowania – to tańszy sposób, który przyniesie świetny efekt.
Krok 1: Oględziny
Być może kolor dachówki pozostawia już sporo do życzenia, w wielu miejscach pojawił się zielony nalot, a rdza daje znać o sobie ciemniejszymi plamami… To właśnie stan idealnie nadający się do poprawy przy pomocy specjalnej farby i nowoczesnych metod aplikacji. Dziś używając agregatu, można uzyskać efekt porównywalny, a nawet przewyższający trwałością malowanie proszkowe w hali. Wystarczy, że blacha nie jest przeżarta korozją na wylot i nie ma dziur, rozszczelnień czy odkształceń.
Krok 2: Blacha musi być czysta…
Jeśli nie myłeś jej ani razu, na pewno jest brudna. Pierwszą czynnością powinna być solidna kąpiel przy pomocy profesjonalnej myjki ciśnieniowej z detergentem. Przed malowaniem cała powierzchnia dachu musi być nieskazitelnie czysta. Wgryzione w metal zanieczyszczenia z kilkunastu lat utrudnią przyleganie farby i przyspieszą erozję. Po czyszczeniu blacha będzie mieć wyraźnie porowatą fakturę. Każdą nierówność dokładnie wypełnij specjalną farbą, chroniącą powłokę przed zniszczeniem. Niezastąpioną metodą szczelnego uzupełniania mikroporów jest nanoszenie farby przy pomocy odpowiedniej dyszy malarskiej.
Krok 3: …a właściwie – czysta i odtłuszczona. Poświęć temu nieco więcej uwagi
Zanim zaczniesz nakładać nową powłokę, powinieneś jeszcze raz potraktować blachodachówkę specjalnym środkiem, który ją dodatkowo odtłuści. Dokładność czyszczenia dachu to warunek konieczny, bo od przyczepności podłoża zależy trwałość aplikacji i skuteczność ochrony. Nanocząstki farby, wytworzone w dyszy malarskiej, muszą wypełnić najmniejsze pory blachodachówki i przykryć je szczelną warstwą.
Krok 4: Odrobina geometrii i arytmetyki. Oblicz powierzchnię dachu i niezbędną ilość farby
Teraz można już skupić się na wyliczeniu kosztów przedsięwzięcia. Pamiętaj, że czyszczenie i malowanie dachu z blachy jest o wiele tańsze od położenia nowego poszycia. Możesz odnowić blaszane powierzchnie na własną rękę, lecz tylko specjaliści perfekcyjnie ocenią, przygotują i pokryją materiał specjalistyczną powłoką przy pomocy agregatu malarskiejgo. Jeśli zdecydujesz się na zlecenie kompleksowej usługi, fachowcy także zmierzą całą połać i na tej podstawie obliczą potrzebną liczbę wiaderek farby. Jeśli zdecydujesz się na zlecenie kompleksowej usługi, fachowcy także zmierzą całą połać i na tej podstawie obliczą dokładną ilość farby potrzebną na dach, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedział ile zapłacisz za usługę przed jej rozpoczęciem.
Krok 5: Pędzel czy agregat malarski? Czas na malowanie
Farbę da się nakładać zarówno przy pomocy pędzla, jak i maszynowo. Ten pierwszy sposób można wykorzystać do samodzielnego malowania. Jednak w porównaniu z użyciem agregatu nakładanie ręczne różni się w dwóch zasadniczych kwestiach:
Z kolei higroskopijna dysza sprawia, że farba w formie nanocząstek wypełnia porowatą strukturę, pokrywając powierzchnię równomiernie i dokładnie. Podwójne malowanie dachu blaszanego stworzy na powierzchni zwartą powłokę. W przypadku tłoczonych blachodachówek ważne jest pokrywanie pionowych części fal aplikatorem skierowanym prostopadle.
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Efektywne czyszczenie dachów z blachy to opłacalna inwestycja. Porównaj jej koszt z położeniem nowej połaci – w portfelu wciąż pozostanie Ci spora suma. Jeśli do budżetu przedsięwzięcia możesz doliczyć usługę profesjonalnego odnowienia poszycia przy pomocy farby i agregatu malarskiego, zdecyduj się na ten krok. Warto rozważyć zlecenie malowania specjalistom z firmy KaDach, którzy dodatkowo potrafią bezpiecznie pracować na wysokościach. Efekt będzie naprawdę zaskakujący, więc kolejne czyszczenie i malowanie dachu będzie zbędne przed długi czas!