Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zainwestować w fotowoltaikę. To nowoczesne rozwiązanie niosące ze sobą liczne korzyści. Jednak wiąże się ze skomplikowanym montażem. Nic więc dziwnego, że przed jego wykonaniem pojawiają się różne wątpliwości dotyczącego tego, czy trzeba dokonać dodatkowych prac na dachu. Wśród nich są pytania, czy blacha lub dachówki wymagają specjalnego czyszczenia albo malowania, zanim zainstaluje się na nich panele fotowoltaiczne. Wyjaśniamy problematyczne kwestie w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto pomalować lub przynajmniej umyć dach przed instalacją fotowoltaiki?

Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązania, jakie pozwalają uczynić gospodarstwa domowe czy firmy przynajmniej w części niezależnymi od zewnętrznych dostawców. Panele słoneczne zasilają nie tylko gniazdka, ale mogą być też częścią układu grzewczego, ogrzewającego CWU oraz całe mieszkanie. To z kolei wiąże się z licznymi oszczędnościami.

Nic dziwnego, że technologia ta cieszy się coraz szerszą popularnością. Jednak zanim wykona się prace montażowe, zdecydowanie trzeba zadbać m.in. o mycie dachówek, a nawet malowanie dachów. Dlaczego?

Wyróżnia się co najmniej kilka przyczyn. Z jednej strony – czyszczenie wiąże się m.in. z dokładnym skontrolowaniem stanu pokrycia. Łatwo w takiej sytuacji wychwycić wszelkie mankamenty. Warto pamiętać, że każda wada wpływa na trwałość dachu, dlatego sprawdzanie go co jakiś czas jest wysoce wskazane. A chwila przed montażem fotowoltaiki to jedna z najlepszych do tego okazji.

Z drugiej strony – malowanie dachówki to względnie tanie rozwiązanie, które dodatkowo nie wymaga szczególnie wielkich prac. Naturalnie – powinno być wykonane zgodnie z określonymi zasadami, ale w ten sposób można łatwo zabezpieczyć dach na lata – przed korozją i innymi negatywnymi czynnikami. To istotne, bo ewentualny demontaż paneli słonecznych w celu poprawienia kondycji pokrycia, wiąże się z niemałymi kosztami i koniecznością zaangażowania kolejnych specjalistów.

Ostatecznie – chodzi również o estetykę. Dobrze w takiej sytuacji spróbować sobie wyobrazić, jak wygląda fotowoltaika na omszonym i zabrudzonym pokryciu dachowym i zestawić to z wyglądem odświeżonej, estetycznie wyglądającej całości. Obiektywnie – lepiej prezentuje się przynajmniej umyty, a zdecydowanie najkorzystniej – świeżo pomalowany dach.

Mycie dachu – jak to zrobić poprawnie

Przyjmując, że na domu znajduje się świeże pokrycie dachowe, konieczne będzie tylko jego czyszczenie. To krok w dobrą stronę – raz, że odświeża się w ten sposób jego wygląd, a z drugiej strony to świetny moment, by sprawdzić stan techniczny i usunąć zabrudzenia, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale mogą wpływać też na kondycję materiałów w przyszłości.

Należy jednak wiedzieć, jak powinno przebiegać mycie dachów, by uzyskać oczekiwane efekty. Nie obejdzie się bez odpowiedniego odtłuszczenia powierzchni i usuwania wszelkich plam i zabrudzeń (w postaci np. ptasich odchodów czy sadzy). Niezbędne będzie również użycie odpowiedniej chemii, a także wysokociśnieniowej myjki, która najlepiej poradzi sobie z takimi zanieczyszczeniami i nie zniszczy nawierzchni. Ostatecznie – przyda się stosowna impregnacja.

Malowanie dachu – czyli jak łatwo odświeżyć wygląd domu

Jeśli na budynku znajduje się starsze pokrycie dachowe, ale wciąż w dobrej kondycji, to przed instalacją fotowoltaiki warto poprawić jego wygląd, decydując się na malowanie dachów, w co wchodzi też czyszczenie. To, jak złożone będą prace, zależy m.in. od tego, jakiego rodzaju pokrycia użyto do zadaszenia konkretnego budynku. Tak czy inaczej, to prace, jakie dobrze wykonać, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Dach z blachy

Po usunięciu zabrudzeń konieczne jest zlikwidowanie ognisk korozji, gdyż ta wpływa negatywnie na wytrzymałość zadaszenia. Robi się to ręcznie, jak i za pomocą specjalnej farby antykorozyjnej, którą nakłada się punktowo. Ważne też, by przed położeniem pierwszej warstwy odpylić powierzchnię, a dopiero później – zacząć malować. Co istotne – malowanie dachu z blachy wykonuje się dwa razy.

Dachówki

W przypadku tego pokrycia dachowego najpierw dokonuje się oceny jego kondycji i wymienia się ewentualnie uszkodzone elementy. Następnie przeprowadza się czyszczenie dachówek z użyciem myjki ciśnieniowej. W tym przypadku odpada konieczność zabezpieczenia przed korozją, co nieco ułatwia sprawę. Na koniec całość maluje się dwukrotnie, specjalną farbą z impregnatami.

Czyszczenie i malowanie dachu warto powierzyć specjalistom

Położenie paneli fotowoltaicznych na budynku niesie ze sobą wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, aby przeprowadzić prace, które sprawią, że nie będzie trzeba rozbierać tej instalacji z uwagi na słabą kondycję dachu. Dlatego warto zadbać, aby był on umyty i pokryty nową farbą. Jak tego dokonać? Najlepiej pozostawić to specjalistom. KaDach zajmie się zarówno czyszczeniem, jak i malowaniem dachówek. Mamy nowoczesny sprzęt i odpowiednie umiejętności, by zrobić to szybko, sprawnie i skutecznie. W przypadku pytań odnośnie do oferty – zapraszamy do kontaktu.